Bugun...

10 yıl kira uzama süresi

15-03-2018 00:16:01
Tanju Uçar : Hatice Hanım merhaba,, işyeri için 01.05.2010 tarihinde 2 yıl kira süresi belirtilerek kiracı ile aramda kira sözleşmesi yaptık.Sorum şu; 10 yıllık uzama süresi ne zaman bitiyor ..yani en erken hangi tarihde ben, kiracıya tahliyesi içim ihtarda bulunabilirim?? Teşekkür ederim
Hatice Kolçak : Tanju bey merhaba, 1 Temmuz 2012 yılında yürürlüğe giren 6098 Sayılı yeni Borçlar Kanunu'nun 347.maddesine göre; MADDE 347- Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir. Kanun yürürlüğe girdikten (1 Temmuz 2012) sonra bir defaya mahsus olmak üzere;  Bu Kanun’un yürürlüğe girmesinden önce Türk Borçlar Kanununun 347. maddesinin birinci fıkrasının son cümlesinde öngörülen kira sözleşmelerinden on yıllık uzama süresi dolmamış olmakla birlikte geri kalan süre beş yıldan daha kısa olanlar hakkında, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl; on yıllık uzama süresi dolmuş olanlar hakkında da yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl sonra uygulanır.

HATİCE KOLÇAK SORULARINIZI YANITLIYOR


YUKARI