Bugun...

SORULAR & CEVAPLAR

22-01-2014 14:57:25
Erdem : Merhaba Hatice Hanım 5 katlı kargir binada 2/5 hissem var 1/5ini satabilirmiyim
Hatice Kolçak : Merhaba... Müşteri bulursanız satabilirsiniz tabi..
20-01-2014 18:38:07
Recep : merhum babadan miras kalan kargir v ve avlusunun varisler eşi ve öz 2 çocuğa intikali,varislerden eşi hssesini çocuklarına sattığını beyanla mevcut gayrımenklun çoçuklar adına eşit olarak tapulandırıması talebimizle ilçe tapu müdürlüğüne 14.01.2014 de başvurduk.istenlen tüm belgeleri eksiksiz hazırlayıp teslim ettik.ayni gün işlemler tamamlandı çoçukları adına müşterek tapu teslim edildiBu işlem için iki kez ayrı ayrı 146.00 şar Tl Döner sermaye ücreti, 200.00 Tl Tapu Harcı olmak üzere toplam 492.00 Tl para ödettirildi...Müracaatta talep ettiğimiz işem için Döner sermaye ücretinin iki kez alınması uygunmudur.mükerrer alınan ücretin geri iadesni nasıl talep edebilirim...
Hatice Kolçak : Merhaba... Evrakları görmeden bir şey diyemem varsa mükerrer alınan bir şey geri alabilirsiniz. İşlem yaptığınız tapuya evraklarlarınızla gidip bunu sorun..
20-01-2014 18:36:55
Necla : Evimizi 2012 Mayısta teslim aldık. ilk yağmurda evlerimizi resmen su bastı. Çatıdan da su aldı.çatı tamir edildi gözüküyor ama hala dairelerin duvarları ıslanmaya devam ediyor. Apartmanın dış cephe boyası apartmanın su kusmasından dolayı berbat oldu. duvarlarımız küflendi. dış cephe aydınlatması için elektrik alt yapısı döşenmemiş. Asansör dairesine pencere yapılmamış. Ne yapmalıyız? Müteahhit sanki bizi susturmak için oyalıyor gibi gözüküyor.
Hatice Kolçak : Merhaba..Müteahhit yaptığı konuttan 5 yıl boyunca hukuken sorumludur. İlgilenmiyorsa dava hakkınızı kullanacaksınız..
17-01-2014 18:30:43
osman avsar : Dede mirasi .osman tapüsü olup yillarca annemler ve tayzelerim ugras verip . her defasin devamli verilmeyen yerimiz ve simdi ise bizler ugrasiyoruz hep ayni hikaye . sorun su hangi avukat olsa olmuyor avukatla is bitmiyor . karari veren hakimlar devlet yanlisi . ne sansimiz olur
Hatice Kolçak : Merhaba... Bırakmayın devam edin.. Bugün olmaz bir gün olur. Bu konuda dava kazanmış bu işleri bilen bir avukat ile çalışmaya bakın.. Kolay gelsin...
17-01-2014 09:27:40
Noyan Cengiz : Hatice hanım iyi günler, Kentsel Dönüşüm Uygulamasından canı sıkılmış birisi olarak çaresizce internette bilgi ararken sitenizi gördüm, bu konu üzerine yapılmış en kapsamlı site elinize sağlık. Benim sıkıntım şu Hatice hanım, emeklilik günlerimde oturma hayali ile 10 sene önce bir yazlık almıştım, çalışmaktan dolayı yıllardır faydalanamadım. Önümüzdeki sene emekli olup, yazlığımdan yararlanmayı hayal ederken, geçenlerde site yöneticimizden bir mesaj aldım, birkaç mal sahibinin dönüşüm yasasından yararlanmak üzere müracaat ettiklerini bize bildiriyordu. Konuyu araştırınca, oldukça sıkıntılı bir süreç ile karşılaştığımızı anladım. En önemli sorunlardan birisi de yöneticimizin twitter da açtığı blog da benim dairemin olduğu A Blokta ki durumdu : Benim 60 m2 1+1 dairem A Blokta, 29,44 m2 arsa payına sahip iken, aynı metrekareye sahip daireler; B Blokta, 42,1 m2, C Blokta ise 45,71 m2 arsa payına sahip. Bunun nasıl olabileceğini düşünürken, benim dairemin olduğu A blok’ta sitenin ortak mülkiyeti olarak 332,47 m2 lik dükkan olduğu dikkatimi çekti. Yazılarınızda dönüşümde en önemli husus olarak “arsa payları” nın önemini vurguluyordunuz. Mantığıma göre ortak mülkiyetteki bu dükkan, matematik olarak bizim dairelerimizin arsa payını düşürüyor, bu durum düzeltilmez ise de biz haklarımızın önemli bir kısmını kaybedeceğiz diye düşünüyorum. Hatice hanım tezim doğru mu? Doğru ise nasıl düzeltme yapılabilir. Saygılarımla,
Hatice Kolçak : Merhaba Noyan bey, Arsa paylarındaki hatanın düzeltilmesi için arsa payı düzeltimi davası açmanız gerekiyor.Binalar yıkıldıktan ve arsaya dönüştükten sonra arsa üzerindeki paylar üzerinden işlem görür. Madem bu süreç başlamış yakından ilgilenmeniz ve içinde olmanızda fayda var.İlk toplantı yapıldımı... Toplantıda bu konuyu konuşmalısınız nitekim herkesi ilgilendiryor.
17-01-2014 09:24:43
Ülker Okman : Sayın Kolçak, Size Ankara'dan yazıyorum. Ankara'da Kolej-Kızılay mevkiinde yer alan 10 daireli bir apartmanın kat maliklerinden biri de annem. Apartmandaki maliklerden biri bina için riskli yapı kararı aldırdı ve karar tüm kat maliklerine resmi olarak tebliğ edildi. İnşaat firmaları; - Bu bölgede yeniden yapılacak binalara Belediyenin konut ruhsatı vermemesi.. - Arsa büyüklüğü 540 m2 ve 6 kat izni var. Otopark zorunluluğu nedeniyle yeni binaya çok sayıda iş yeri de yapılamaması (ticari olarak rantabl bulunmaması) nedenleriyle (yurt, firma genel merkezi gibi özel bir projede kullanmak üzere sadece arsayı almak istiyor. Bulunduğumuz noktada arsa olarak satıştan başka bir çaremiz de yok. Ancak, sizin de çeşitli platformlarda ifade ettiğiniz gibi kat malikleri aralarında anlamıyor. İlk Genel Kurul toplantısına sadece 5 kat maliki katıdı. Önümüzdeki Cumartesi ikinci toplantı yapılacak. - Bu toplantıda da 2/3 çoğunluk sağlanamaması halinde izleyeceğimiz yol ne olmalıdır? - Yönetici toplantı çağrısını yıllardır yaptığı gibi elden yapmaktadır. Noter kanalı ile çağrı yapılmaması halinde tüm prosedürün yeni baştan mı yapılması gerekir? - Muhalefet eden kat malikleri arasında riskli yapı kararı aldıran da olmasına karşın toplantıya katılmayarak ayak sürüyor. Bir an önce binanın boşaltılması ve devletin verdiğin kararın uygulanması için ne yapılabilir? İyi gün dileklerimle, Ülker ÖZKAN
Hatice Kolçak : Merhaba.. İşin başlangıcı dahi hatalı yapılmış. İmar planlarına bakılmadan alınan risk raporu kat maliklerini zora sokmuş. Üstelik belli ki bu konuda kafasına göre takılanlar yanlış toplantı çağrısı yapmış. Noter marifetiyle toplantı yapmanız gerekiyordu. Üstelik onun bile prosedürü var ve alınacak kararların. Aldığınız risk raporu dışında yapılan tüm işlemler geçersiz.Hiç biri usulüne uygun yapılmamış. Ya bir kentsel dönüşüm uzmanı yada bu işleri bilen bir hukukçudan yardım alıp prosedürü tekrar başlatacaksınız. Kolay gelsin..
16-01-2014 16:25:38
mehmet yılmaz : Merhaba hatice hanım babamın adına kayıtlı 200 m kare arsa üzerinde 3katlıbina 3daire var dairenin biride babam birinde ben birindekızkardeşim oturuyor 2bden tapuyu almamız için 40binlira ödememiz lazım babam 3çe bölelim diyor ama param yok diyor babam 78 yaşında kanser hastası durumumuz iyideğil bizden başka 6 tanedaha kızkardeşim var onlar şimdilik pay istemiyor sorum şu parayı ben vekızkardeşim ödersek babam bize tapu verebilirmi tapu hemen verilirmi babamdan nasıl güvence alabiliriz .babamın durumu malum vefatı halinde sıkıntı olması kaçınılmaz.teşekkür ederim.
Hatice Kolçak : Merhaba... Çok geçmiş olsun acil şifalar dilerim. Babanız noterden size vereceği muvafakatname ile  tapu satışını üzerinize alabilirsiniz. Allah uzun ömür versin.. Babanız hayattayken böyle ancak vefat etmesi halinde diğer kız kardeşleriniz bugün istemiyoruz deseler bile hukuken mirasa ortak olacaklardır. Babanız hayatta iken işlemlerinizi biitmenizde fayda var. Bankalar 2B için kredi veriyorlardı birkaç banka ile konuşun isterseniz..
16-01-2014 15:57:15
Mesut Çelikörs : Merhabalar; Kiptaşın Bahçeşehirde kamu çalışanları için Vaditepe 2.Etap 1100 adet konut çalışması var.Başvurular 22 Ocakta bitiyor.Geleceği açısından nasıl değerlendiriyorsunuz? Fiyat ve konum değerlendirmesi yapabilir misiniz?
Hatice Kolçak : Merhaba.. Kiptaş, İstanbul Büyük şehir belediye kuruluşu.Satışa çıkan ilk etap neredeyse kapışıldı. Neden kapışıldı anlamadım ancak Kiptaş'a duyulan güven ve teslim ettiği projelerden kaynaklandığını düşünüyorum.Bitirdiği yada hasılat paylaşımı ile girdikleri tüm projeler bence başarılı. Vaditepe 2. etap alınabilir. Hemen oturmayacaksanız, bekleyebilirseniz, yatırım yapılabilir. Gönül isterki fiyatları daha düşük olsun ama buna da şükür diyelim:)) Fiyat ve lokasyon alınabilir..
15-01-2014 11:28:45
hatice sayın : Merhaba Hatice Hanım. Annemin annesinden kalan iki katlı ahşap bir evi vardı fakat bir süre önce bina kullanılmadığı için artık dökülmeye başlayınca bir kısmı yıkıldı evin sadece birinci kat duvarları kaldı. Aynı zamanda tapuda da iki katlı ahşap ev diye geçmekte. Eve ait su saati, elektrik saati de hala bulunmakta. Burası kentsel dönüşüm kapsamına girer mi?
Hatice Kolçak : Merhaba... Tarihi eser değilse kentsel dönüşüme girer. Zaten bina yıkılmak üzere ekonomik ömrünü tamamlamış. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sitesinde kentsel dönüşüm bölümünde risk raporu veren firmalar listesi var. Hangi il ve ilçede iseniz seçip size yakın lisanslı bir kuruluştan risk raporu isteyeceksiniz. Gerçi bu kuruluşların nerede oldukları önemli değil çünkü Türkiye nin her yerine bakabiliyorlar. Ancak bunu yapmadan önce bağlı olduğunuz belediyeden evin imar durumuna bakın. Bina yıkıldığında bakalım tekrar yapımına ne kadar imar veriliyor. Ona görede ya siz kendiniz yada bir inşaat firması ile anlaşma yapabilirsiniz.
14-01-2014 11:44:41
İhsan Aygün : Merhaba hatice hanım benim sorum Ankara kuzey kent 2. etap purojesinde 500 mt arsamız var içinde 2 katlı 2 adet gece kondu var ve 6 elektirik abonesi olan ve altı ailenin yaşadıgı yer biz altı hissadarız tapuda bize altı daire verecekmi toki tşk.
Hatice Kolçak : Merhaba... Toki altı daire verirmi bilemem. Yapılacak anlaşmaya göre değişir. Ama siz 6 aile orada hissedar görünüyorsanız yada ispatlayabilirsiniz, herkes hakkına düşeni alacaktır.
YUKARI