Bugun...

SORULAR & CEVAPLAR

24-11-2017 10:19:25
AHMET SEYHAN : SATIŞINI YAPTIĞIM BİR DAİRE İÇİN KARŞI KOMŞUM SATTIĞIM KİŞİYİ DAVA AÇARAK EVDEN ÇIKARTMIŞ..SATTIĞIM KİŞİDE BANA TAPU İPTAL VE TESCİL DAVASI İLE AYIPLI KONUT SATTIĞIMI İLERİ SÜREREK SATIŞIN İPTALİ DAVASI AÇTI VE KAZANDI...İSTİNAF AŞAMASINDAYIZ.BİNANIN İSKANI YOK SIĞINAK VE KÖMÜRLÜK ALANLARINA 6 ADET KAÇAK DAİRE YAPILMIŞ..BENİM DAİRENİN OLDUĞU YERE İSE PREJEYE GÖRE ÜÇ DAİRE YAPILMASI GEREKİRKEN GİRİŞ GENİŞ OLSUN DİYE İKİ DAİRE VE GİRİŞ YAPILMIŞ....BENİM SATTIĞIM TAPU PROJEDE GİRİŞİ VE İKİ DAİRENİN BİRİNİN BİR ODASINI DİĞERİNİN İKİ ODASINI KAPSAMAKTADIR.VE TAPULAR ÜZERİNDEKİ NUMARALAR İLE KAPI NUMARALARI ÖRTÜŞMEMEKTEDİR.KARŞI KOMŞUMUN ELİNDEKİ TAPU BENİM FİZİKEN SATTIĞIM DAİREYİ GÖSTERİYOR DİYE SATTIĞIM KİŞİYİ EVDEN ÇIKARTMIŞ.BU DURUMDA KAT İRTİFAKINA DAYANIP BAĞIMSIZ BÖLÜM BENİM İDDEASI DOĞRUMU...DOĞRU OLSA BİLE BANA AÇILAN TAPU İPTAL VE TESCİL DAVASI ASLİYE HUKUK MAH. AÇILMASI DOĞRUMU...BU AYIBI DAVACI BİLDİĞİ HALDE BANA KENDİSİNE AÇILAN DAVAYI SÜRESİNDE İHBAR ETMEDİĞİ İÇİN İHBAR SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEDİĞİ İÇİN DAVANIN RED OLUNMASI GEREKMEZMİYDİ
Hatice Kolçak : Selamlar Ahmet bey.. Bu soruların cevaplarını bir hukukçudan almanızda fayda var. En doğrusu konusunun uzmanı bir avukattan bilgi almanız olacaktır.
20-11-2017 16:20:12
ERDAL YEL : MERHABALAR HATİCE HANIM SORUMU SORMADAN ÖNCE SİZE BULUNDUĞUMUZ BİNA HAKKINDA KISA BİLGİ VERMEK İSTİYORUM. İSTANBUL FATİH'TE 1965 YAPIMI FIRIN TUĞLADAN YAPILMA APARTMANDA İKAMET ETMEKTEYİZ. APARTMANIMIZIN HEMEN HEMEN HER CEPHESİNDE KOLONLAR RUTUBET ALMIŞ DURUMDA. BİNANIN ÖN VE ARKA CEPHELERİNİN BAZI YERLERİNDE İNCE İNCE ÇATLAKLAR MEVCUT. KISACASI BİNA BENİM GÖZÜMDE RİSKLİ GİBİ GÖZÜKÜYOR. APARTMANIMIZ 6 KATLI VE 12 DAİRELİ ANCAK 6.KATIN KAÇAK OLDUĞU ŞÜPHESİNDEYİM ÇÜNKÜ BU YÖNDE BİR SÖYLENTİ VAKT-İ ZAMANINDA VAR İDİ. ANCAK EMİN DEĞİLİM. BODRUM KATTA İSE BİR DAİRENİN MÜLKİYETİ KONUSUNDA MAHKEMELİK BİR DURUM VAR YAKLAŞIK 5 SENEDİR BU İHTİLAF DEVAM ETMEKTE VE HALA SONUÇLANMIŞ DEĞİL. APARTMAN ÇİFT CEPHE OLUP SAĞ TARAFI 90 M2 SOL TARAFI İSE 65 M2 OLDUĞUNU BİLİYORUM. AYRICA ÖN CEPHEDE 5 M2 VE 11 M2'LİK 2 ADET DÜKKAN BULUNMAKTA.. APARTMANDA HERHANGİ BİR DAYANIKLILIK TESTİ YAPILMASI DURUMUNDA APARTMANIN RİSKLİ BİNA RAPORU ALACAĞINA % 90 EMİNİM ANCAK 2 MALİK HARİCİNDE HİÇBİR KAT SAHİBİ YENİLEMEKTEN DOĞACAK MALİYETE KATLANMAYI KABUL ETMİYORLAR. SORUMA GELİNCE : KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRSEK BİZE MALİYETİ MAKSİMUM NE OLABİLİR VE DÜKKANLARIN DURUMU NE OLACAK ?
Hatice Kolçak : Merhabalar Erdal bey.. Bir veya daha fazla müteahhit çağırın binanıza baksın ve bir teklif versin. En doğru maliyeti çıkaracaktır. İlla kat karşılığı vermenize gerek yok binayı. Bina maliyetini üstleneceğinizi söyleyin. Kentsel Dönüşümde bu tarz çalışmalar artık daha yoğun karşımıza çıkıyor. Ayrıca binanızın durumunu öncesinde belediye ve tapuya giderek öğrenin. Bakalım onaylı proje ile mevcut bina arasında neler var.
15-11-2017 13:47:23
Murat Uslu : Sayın Kolçak, Umarım iyisiniz...ABD'de evim var ve kira gelirim var. Vergimi orada ödüyorum, ülkemizde de bir vergilendirmeye tabii olur muyum? Keyifli günler dilerim.. Saygılarımla, Murat Uslu
Hatice Kolçak : Murat bey selamlar. Kira geliri beyanı vermeniz için Türkiye'de elde ediyor olmanız lazım. Sizin kira geliri beyanı vermenize gerek yok.
05-08-2017 14:11:32
yavuz erdem : Merhaba , 6292 sayılı yasayla iade aldığımız hisseli parselde ,15/88 hisse bana ait olduğu defderdarlık tapu kayıtlarına göre belirlendi bu ise yaklaşık 800 m ediyor fakat benim şuan kullandığım arsa 260 m , diğer hissedarların arsama girdiğini düşünüyorum, iyi bir avukat tututup izaleyi şuyudavası açmak istiyorum , sormak istediğim bu parselde diğer hissedarlar zamanında 2-3 katlı binalar yapmış , mahkeme benim yerimi temin etmek için bu binaların hepsini yıkacak mı yoksa , külfete neden olmasın diye aramızda anlaşmamızı mı ister
Hatice Kolçak : Merhaba Yavuz bey.. Bu soruların cevabını konusunda uzman bir hukukçudan almanızı öneririm..  
01-08-2017 13:28:42
Mert Alp : Merhaba Hatice hanım, Annemin belediye ile 2012 yılında sözleşmesi yapılmış olan kentsel dönüşümdeki hisseli yerini resmi olarak satın aldım. Beni belediyeden arayıp sözleşmeyi yenilemem gerektiğini söylediler. Gittiğimde ise kira yardımının kesileceğini söylediler. Bunun üzerine yeni sözleşmeye imza atmadım. Bu konuyu çözüme kavuşturmak için nasıl bir yol izlemeyelim? Belediye burada bizi mağdur ediyor. Teşekkürler.
Hatice Kolçak : Merhaba.. Verdiğiniz bilgilerle net bir şey söylemek zor. Ancak evin satışı yapılmışsa kira yardımının kesilmesi muhtemel..
31-07-2017 13:31:53
Sinan Ceyhan : Hatice Hanım hayırlı günler bereketli çalışmalar dilerim. Hemen meselee giriş yapayım. Geçen sene fiyatı, konumu, manzarası,olması sebebi ile toprak tapulu bir daire satın aldım. Bu binada çatı da mevcut değil. Çünkü zamanında toprak sahibi ve mütehidin bir anlaşmazlık sonucu tartışması ve mütahidin binayı çatısız olarak bırakması ve projeyi sonlandırmadan bırakması, tabi bırakırken 200 de 50 hisse almayı da ihmal etmemiş, çatıyı yapmama sebeplerinden biride bu aslında, daha sonra bir çatı katı yapıp, kendi payını burada değerlendirmek gibi bir niyeti varmış. Ama gel zaman git zaman aradan 23 yıl geçmesine rağmen ne çatı katı yapabilmiş, nede buraya bir çatı yaptıran projeyi sonlandıran olmamış. Bu arada binada toplam 10 daire var ve diğer hissedarların 200 de 15 hisse payları mevcut. Şimdi Hatice Hanımefendi, müsadeniz olursa sorularım şunlar. 1. Bu mütahit bey, hala buraya yasal olarak çatı katı yaptırabilir mi? 2. Eğer yaptırırsa binaya kat mülkiyeti alabilirmiyiz. 3. Bina sakinleri olarak, mütahiti dava edip hakkını satın alabilirmiyiz? 4. Diyelim ki aldık, biz binaya çatı yaptırıp. kat mülkiyeti alabilirmiyiz. 5. Diyelim ki bunların hiç biri olmadı, ben bina sakinleri ile anlaşıp çatı yaptırmaya ikna edemezsem, çatıyı yaptırıp, maddi bir talepte bulunabilirmiyim? Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Bereketli çalışmalar diliyorum.
Hatice Kolçak : Sinan bey merhaba.. Yasal olarak toprak tapulu bir bina aslında kaçak yapılmış anlamına gelir. Çünkü dediğiniz gibi üzerine yapılan inşaat izni ve kaydı yoktur bu nedenle topraktan hisse verilerek daireler satılır. Bu nedenle müteahhit hisse payı yüksek olsa bile mevcuda bir kat daha atamaz. Mevcut yapılan bina için kat irtifakı kurulmuş olsa idi durum farklı olurdu. Ancak bu bina komple yıkıldığında her tapu sahibi sahip olduğu arsa hisse payı kadar yeni yapılacak binadan yer almayı hak edecektir.bu durum kentsel dönüşüme girerseniz karşınıza çıkacaktır. Binaya kat mülkiyetinden önce kat irtifakı çıkması lazım. Kat mülkiyeti için binanın belediyede ki onaylı projeye uygun yapılması, iskan alması ve tapuda kayıtların yapılarak cins değişikliğine gifdilmesi gerekiyor. Elinizdeki arsa tapulu daireya bakıldığında binanın eksik veya onaylı projeye uygun yapılmadığını çıkarabiliriz. Müteahhiti mahkemeye vermeye hakkınız elbette var. Müteahhit yaptığı işlemlerden hukuki olarak sorumludur. Binaya çatı yapılıp yapılamayacağı ancak belediyedeki binanın onaylı projesine bakılarak anlaşılabilir.  
27-07-2017 12:51:46
sadık ataer : Hatice hanım iyi günler. 2 yıl önce risk raporu almış bir binada oturuyorum. Önce 3/2 yi sağlayan oranda maliklerle birlik olduk, müteahhit bulduk anlaştık, ortak karar protokolü imzaladık, değerleme raporu çıkarıldı, projeler hazırlandı bekliyor. Tam noter sözleşmesi imzalayacağımız sırada bir kısım malik aşırı şekilde sorun çıkarıyor. Yüklenici vazgeçip bırakma noktasına geldi. Sorum ise şu: Yüklenici 3/2 yi sağlamasa da sadece kabul eden maliklerle noter sözleşmesi yapmak istiyor. Sonra binayı yıkım elektrik su kesme dilekçeleriyle diğer kabul etmeyenlere baskı yaparak kendimize çekeriz der. Öncelikle cazip gözükse de bunun riskleri nedir bilmek istiyoruz. Yardımcı olursanız seviniriz. tesekkür ederim
Hatice Kolçak : Sadık bey merhaba.. Kentsel Dönüşüm kapsamında binanın yıkımı için çoğunluk zaten aranmıyor. Tekrar yapılması için 2/3 çoğunlukla karar alınması lazım. Müteahhit ikna ederim diyor ama ikna edemezse binayı yapamazsınız bilginiz olsun..
24-07-2017 23:30:14
Mesut Koçak : Merhaba Daire kiralamak için doldurup imzaladığım bir kira sözleşmesinin bir nüshasını kendime diğerini mal sahibine verdim gün içinde bu sözleşmeden vazgeçmek istediğimi bildirdim herhangi bir ödeme yapmamıştım daire anahtarını mal sahibine teslim ettim ve bendeki sözleşme nüshasını yırtıp attım gözünün önünde fakat mal sahibi yanında sözleşmenin diğer nüshasını getirmemiş kafama takılan bu sözleşme nüshasıyla herhangi bir hak talebinde bulunabilirmi i benden şimdiden teşekkürler
Hatice Kolçak : Mesut bey merhaba.. Herhangi bir ödeme yapmamışsınız anahtarı almamışsınız. Sorun olacağını sanmıyorum. Fakat art niyetli bir şahıs olduğunu düşünürsek elinde imzanızın olduğu kira sözleşmesi ile isterse sorun çıkarırdı. Böyle biri bunu hemen yapardı yapmadığına göre içiniz rahat olabilir diye düşünüyorum.
24-07-2017 09:16:12
murat çetin : merhabalar ev alırken kayınpederim bizim adımıza kredi çekti doğal olarak ev onun üstüneydi yakın zamanda vefat etti. ne yapılması gerekiyor şimdiden teşekkürler
Hatice Kolçak : Merhaba.. Başınız sağolsun. Veraset ilamı öncelikle çıkarılır. Başka mirascılar yok ise tapu işlemleri için müracaat ederek tapuyu üzerinize alabilirsiniz. Banka ile konuşursunuz bu arada ipotekli alırsınız kredi sizin üzerinizden devam eder. 
23-07-2017 11:40:24
Hüsnü Uğurluel : Merhaba. E-ticaret yapan bir işletmem var ve küçücük bir ofis için 400₺ kira ödüyorum. ( Manisa / Şehzadeler ). 3 ayda bir devlet babamıza 1 kira bedeli de stopaj ödüyorum. Sorum şudur: "Ben kira ödeyerek bir gider yapıyorum, dükkan sahibi ise gelir elde ediyor. Fakat üzerine ben bir de devlete yılda 4 defa kira ödüyorum. Nihayetinde 12 aylık dönemde 16 kez kira ödüyorum. Bu bedeli dükkan sahiplerinin ödemesi gerekiyor. Düz mantık bakarsak bir gelir eden bu kişiler. Ancak nasıl oluyor, hangi akla hizmetle kiracının bunun ödemesi gerekiyor. Bunun bana mantıklı gelen bir tarafı yok.Gelirin varsa vergi ödersin, giderin varsa vergi ödemezsin. Böyle bir saçmalığı kanuna hangi sivri zekalının da koyduğunu çok merak ediyorum." Bu konuda araştırma yaptığımda karşıma ilk siz çıktınız. Lütfen bana saçma gelen bu durumun mantıklı bir açıklaması varsa açıklar mısınız? Aklım mantığım almıyor ve sürekli her şeye vergi ödemekten bıktım usandım. Teşekkürler, İyi Çalışmalar. Hüsnü Uğurluel 0537 732 5344 hu.ugurluel@gmail.com
Hatice Kolçak : Hüsnü bey merhaba.. Kanunlarımız bu şekilde maalesef. Kirayı alan mal sahibi de elde ettiği kira geliri için beyan veriyor. Ancak kiracının ödediği stopajı elde ettiği kira gelirinden düştükleri için çoğu zaman vergi çıkmıyor. Bir gün durumun düzeltileceğini umuyorum ben de..            
YUKARI