Bugun...

SORULAR & CEVAPLAR

26-08-2018 12:39:46
Deniz Uçar : Benim iskanımolmayan ama arsa hisseli tapusu olan bir yerim var.Burası Ortaköy’de ve altda dükkan ve üstte 4,5 kat olan iş merkezi.Buranın emlak vergisi kira gelir vergisi dahil herşeyini ödüyoruz. Şimdi iskan almak için başvuru yapabilir miyiz?Araştırmaların yapılacağını söylüyor yalnız avukat arkadaş yapamazsınız diyor Yapamama nedenleri nedir? Teşekkürler
Hatice Kolçak : Deniz bey merhaba.. İskan alımı için gerekli şartları taşıyorsanız başvuru yapabilirsiniz. Belediyeden bunun hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 
15-08-2018 11:18:05
ali akdogan : 4 katlı evimizin daire tapusu yok, sadece arsa tapusu var. Ancak kentsel dönüşüm geldi. İmar barışı ile Daire Tapusu alınabiliyor mu? Alınsa tarafımıza düşecek pay artar mı?
Hatice Kolçak : Ali bey merhaba.. Arsa tapulu eviniz kentsel dönüşümle yenilendiğinde kat mülkiyetli iskanlı bir eve sahip olacaksınız. Tabi mevcut imarınızın bunu desteklemesi lazım. İmarınız desteklemiyorsa arsa tapulu yeriniz için imar barışından faydalanabilirsiniz. Yeni projede de arsa paylarınız üzerinden dağılım yapılacaktır.
12-07-2018 15:35:07
Turgut kılıç : Bizim bir gecekondumuz var bu yer araziye aiitir 40 senedir burada ikamet ediyoruz hiç bir vergi borcumuz yoktur belediye buraya yeşil alan ilan etti bizde bu imar barışından faydalana biliyormuyuz ?
Hatice Kolçak : Merhaba Turgut bey.. İmar barışından yararlanarak gecekondunuza Yapı Kayıt Belgesi alabilirsiniz. Yapı Kayıt Belgesi binanın yıkılıp yeniden yapılıncaya kadar geçerli. Ancak yıkıldığında mevcut imarı neyse ondan yararlanırsınız. Yani siz yeşiş alanda olduğunuzdan binayı yıkarsanız yeniden yapamazsınız..
12-07-2018 12:02:56
kamuran aydın : merhaba hatıce hanım benim sorum yazlıktakı ikiz komşum aramıza duvar örerek terasını camlı bölmeyle kapatarak benim bütün hava girişimi kapatmıştır.şikayet edip 2017 de yıktırdım tekrar yaptı bu senede imar barışından faydalandım diyor çok madur durumdayım acaba benim yapabilecegim bir şey varmı bana yol gösterırsenız çok mutlu olurum.Yapı 2016 da yapıldı 2017 de yıkıldı 2018 de tekrar yaptı
Hatice Kolçak : Kamuran bey merhaba.. Kaçak yapının 2017 sonuna kadar yapılmış olması gerekiyor. Detayları tam olarak bilemiyorum ama komşunuzun durumu imar barışına uygun ise yararlanabilir. Siz de rahatsız olduğunuz durum hakkında davacı olabilirisiniz..
27-06-2018 14:30:29
mustafa özçelik : Hatice Hanım merhabalar, Arsamızı bir müteahide kat karşılığı vermiştik. Kendi aramızda anlaşma yaptık, bir şahit de imzası var anlaşmada. Ancak müteahhit 12 daireden kendine düşen 8 daireye sattı. İnşaatı yarım bıraktı, şu anda yapmıyor. Mahkemeye başvurmayı düşünüyoruz. Ne yapılmalı sizce.
Hatice Kolçak : Mustafa bey merhaba.. Öncelikle geçmiş olsun. Ne yazık ki bu durum ülkemizde sıkça oluyor. Vakit kaybetmeden konusunun uzmanı bir hukukçu ile hakkınızı aramanızı öneririm.
25-06-2018 21:37:26
yeliz türk : Mrb Hatice hnm Ben İst Venezia Evlerinde oturuyorum. Sorum emlak vergisi ile ilgili. Geçen sene henüz tapuları almadan müteahhit firma yani kiptaş adına emlak vergisi ödedim .Bu tutar 300 tl idi. Bu sene 720 tl olunca firma bize brüt alanlar eklendi vs dediler. Evim arsa payı 132 metre kareden 226 m2 çıkmış. Belediye ye gidip sorduğumda bu ortak alanlar nedir diye . Aldığım dökümde sadece otopark alanı 88 m2 gözüküyor. Evlerimizi alırken her direye 2 otopark alanı vermişlerdi.Siz de taktir edersiniz ki bu 20-25 m2 tekabül eder.Belediyede öylesine yazmışlardır. Buraya yazmasalar başka yer olarak yazarlar gibi ifadeler kullandilar. Toplam 1977 bütün dairelere 88 m2 otopark alan yazılmış .Burada alt katımızda avm var.Biz bu alanlar yazılırken yanıltılmış olabilir miyiz. Firmadan açıklama bunun normal olduğu.Yani müteahhit firmanın böyle istediği gibi hareket etme hakkı var mı. Hakkımızı nasıl aramalıyız. Çünkü evim nette 72 m2 sadece otopark alanı 88m2. Bu normal mi ?
Hatice Kolçak : Yeliz hanım merhaba.. Belediyeden adınıza kayıtlı alanları görebilirsiniz. Neye göre hesaplanmış mesela, hangi oranlar v.s.. Ortak alanlardan adınıza kayıtlı ne kadar yer var? Hata varsa bulursunuz.. Neticede bu rakamlar gizli değil. Ancak bu artışta emlak vergi oranlarının artışının daha büyük rol oynadığını düşünüyorum. Her dört yılda bir yapılan emlak vergi değeri artışı geçen yıl yeniden güncellendi. Güncellenen oranlar ile vatandaş bu yıl 2018'de ilk defa emlak vergisi ödüyor. Yüzde 50 cıvarında artan bölgeler var. Bu artışı da gözardı etmeyin derim..
25-06-2018 20:03:48
Volkan : Hatice hanım merhaba 5000 tl kapora karşılıgında bir daireye karar verdim kredi ile alacaktım banka eve eksper yolladıgında daire numaralarını farklı oldugunu tespit etmiştir bende satış işinden vazgeçtim. Sözleşmem yanlış olan daire üzerine ve bankadan yanlış tapu oldugu içinde kredi çıkmadı. Miütehaitte vericem deyip oyalayıp bir hafta sonra vermiucem dedi savcılıga başvurdum takipsizlik verdi Sizce ben bu kaporayı alabilirmiyim. Karara itiras etsem sonuç değişirmi
Hatice Kolçak : Volkan bey merhaba.. Sizden kaynaklanan bir durum olmadığı için kaporayı iade alıyor olmanız gerekir. Konusunda uzman bir avukat ile yola devam etmenizi öneririm..
21-06-2018 00:11:35
MURAT DEMİR : 7143 sayılı yasa ile 31.12.2017 tarihinden önce yapılan yapılara İMAR BARIŞI getirilmiş bulunuyor. 2010 yılında kendi tarla vasfında arazisinin üzerine 8 adet kaçak daire yaptım.Belediye den hiçbir tutanak işlemi olmadı.Yani tahakkuk eden bir hapis cezası ve para cezası yok. şimdi imar barışından faydalanmak istiyor. Doğal olarak tapu da kat mülkiyet tapusu daire olarak 2018 yılı olarak gözükecek. 8 adet dairesini İMAR BARIŞI yasasından faydalanıp kat mülkiyet tapusunu alınca tamamını satmaya karar verilirse toptan veya tek tek bir vergi yükümlülüğü doğacakmıdır. Doğacak ise tek gayrimenkul olmadığı için TİCARİ KAZANÇ olarak mı yoksa DEĞER ARTIŞ KAZANÇ olarak mı değerlendirmek gerekir. 7143 sayılı yasada bu şekilde olan yapılarla ilgili bir vergi muafiyeti varmıdır. Bilgi verirseniz memnun olurum teşekkürler
Hatice Kolçak : Murat bey merhaba.. Tapu olmasa da eve ait elektirk, su gibi aboneliklerin faturası vardır. Buradan hareker ederseniz ispatlanabilir. Zaten 31.12.2017 den sonra ki binalar imar barışından faydalanamıyor. Tapu ancak yapı kayıt belgesi alındıktan sonra alınabilecek. O nokta da istenen bir çok işlem var. Daha detaylı bilgiye ulaşmak için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gidebilir, İmar barışı kapsamında detaylı bilgi alabilirsiniz.
13-06-2018 09:32:51
Ahmet tepebaşı : Hatice Hanım Ben kahramanmaraştan 4 katlı yazlık bir binanın teras katından apart bir daire aldım müteahhit tapusunu hemen vereceğim dedi ama kaçtı bu katta yedi daire var 4ü kaçakmış diğer dairelerin tapuları var benim elimde sadece bir sözleşme var ben emekli öğretmenim imar affından nasıl yararlanırım yardımcı olursanız minnettar kalırım iyi günler saygılar
Hatice Kolçak : Ahmet bey merhabalar, Bir yapının imar barışından faydalanması için 31 aralık 2017 tarihinden önce yapılmış olması gerekiyor. Sizin mağduriyetiniz de bu tarihten önce oluşmuş ise müracaatta bulunabilirsiniz..  
08-06-2018 12:01:14
kemal öz : Sayın Hatice Hanım Yeni çıkan imar barışında Hazine arazilerinin değerinin bakanlıkça belirleneceği yazıyor. Hazine arazilerinin satışıyla ilgili zaten 4706 sayılı kanun mevcut ve bu kanun dahilinde hazine arazileri zaten Bakanlık tarafından belirlenen fiyata satılıyor ve maalesef bakanlık hayli yüksek rakamlar çıkarıyor. Biz de tapu tahsis müracaatımız olduğu halde 40 yıldır bu yüzden maalesef tapu alamadık. Bu durumda "imar barışı"nda da 4706 sayılı kanuna benzer bir uygulama olacaksa bu imar barışının bize katkısı ve faydası nedir? Bir de bizler tapu tahsis başvurusu olanlar olarak hesabın belediye emlak rayicinden yapılmasını istiyoruz. Aksi takdirde karşımıza çok fahiş rakamlar çıkacaktır ki bu durumda bir "barış"tan söz etmek mümkün olmayacaktır. Bu konuda sizler sesimizi duyurmaya yardımcı olur musunuz? bu hususta kime nereye başvuralım. Teşekkürler Saygılar
Hatice Kolçak : Kemal bey merhaba.. İmar barışı kapsamına girecek hazine arazilerinin Bakanlık tarafından satılmasında hangi rayiç bedelin konu edileceği merak konusu.  Hazine arazilerinin rayiç bedelini Bakanlık belirleyecek diyor kanun ama bu rayiç bedelin neye göre yapılacağı hakkında ben de henüz net bir bilgiye ulaşamadım. Bakanlığın yetkili kuruluşlarıyla da konuştum onlar da net bir şey söylemiyor. Emlak vergi değeri üzerinden rayiç bedelin hesaplanacağı konusu ağırlıkta şimdilik. Gelişmeleri www.emlakpencerem.com dan takip edebilirsiniz.
YUKARI