Bugun...

SORULAR & CEVAPLAR

10-05-2018 21:44:22
hamit tez : öncelikle teşekkürler bizleri aydınlattığınız için :) bizim oturduğumuz 5 katlı bina bir bina.bizim mahalle 3 kat sınır.toprak tapumuz var.bizim hisse 1/3 oranında.fakat yeni öğrendim(miras olduğundan) beyannameler çok karışık doğru düzgün değil.biz 4. kattayız.kaçak yani.fakat babam amcamlar alta işyeri bi kat o bi kat o derken yasal sınırı hesaplamamışlar anlaşılan zamanında...işin özü kentsel dönüşüm olsa ( veya izaleyi şulu) amcamlar daire alırken biz 4. katta olduğumuz için biz hava mı alırız yoksa toprak tapuya göre herkes eşit mi alır.bide beyanname çok önemli midir......
Hatice Kolçak : Merhabalar.. Öncelikle yeni uygulamaya giren imar barışından yararlanarak Yapı Kayıt belgesine müracaat etmenizi öneririm. Sonra da tapunuzu alırsınız. Böylece herkesin tapusu çıkar evleriniz, işyeriniz resmileşir. Sonrasında olması gerektiği gibi beyan verirsiniz.
21-03-2018 13:35:34
Nurdan G. : Merhaba , kat karşılığı yapılan sözleşmemize istinaden yapılan evin çatı dubkekse çıkan merdivenin tavanı insan geçisini engelleyecek derecededir.Hata olduğunu ve düzeltileceğini söylenmesine rağmen birşey yapılmadı.İskan çıkmak üzere..Belediyeye şikayetimizi yaptık dilekçeye gerek yok deyip yazılı başvuru almadılar.Böyle bir durumda iskan çıkarsa sözleşmeden fesih davası açma hakkım varmıdır ? yada ne yapmalıyım? Teşekkür ederiöm
Hatice Kolçak : Nurdan hanım merhaba, Dava konusunu bir hukukçu ile konuşmanızda fayda var. Fakat hatalı bir imalat söz konusu ise müteahhidin bunu telafi etmesi gerekir.  
15-03-2018 00:16:01
Tanju Uçar : Hatice Hanım merhaba,, işyeri için 01.05.2010 tarihinde 2 yıl kira süresi belirtilerek kiracı ile aramda kira sözleşmesi yaptık.Sorum şu; 10 yıllık uzama süresi ne zaman bitiyor ..yani en erken hangi tarihde ben, kiracıya tahliyesi içim ihtarda bulunabilirim?? Teşekkür ederim
Hatice Kolçak : Tanju bey merhaba, 1 Temmuz 2012 yılında yürürlüğe giren 6098 Sayılı yeni Borçlar Kanunu'nun 347.maddesine göre; MADDE 347- Konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır. Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir. Kanun yürürlüğe girdikten (1 Temmuz 2012) sonra bir defaya mahsus olmak üzere;  Bu Kanun’un yürürlüğe girmesinden önce Türk Borçlar Kanununun 347. maddesinin birinci fıkrasının son cümlesinde öngörülen kira sözleşmelerinden on yıllık uzama süresi dolmamış olmakla birlikte geri kalan süre beş yıldan daha kısa olanlar hakkında, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl; on yıllık uzama süresi dolmuş olanlar hakkında da yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl sonra uygulanır.
08-03-2018 22:14:59
neşe igun : iyi akşamlar hatice hanım kirada bir dukkanım var 3 ortaklı kiracım stopaj odediğini soyluyor stopaj benım adımamı yoksa kiracı kendi adınamı yatırması gerekiyor bu konuda bilgi verebilirseniz çok mutlu olurum iyi akşamlar teşekkürler
Hatice Kolçak : Neşe hanım selamlar.. Kirada olan dükkanınızın stopajını kiracı kendi adına vergi dairesine öder. Ödeme sorumluluğu kiracıya aittir.
28-02-2018 13:15:22
Funda Gönül : 2960 sayılıi yasasının 17. maddesi hükümlerine göre "boğaziçi ön görünüm bölgesinde kalan arsalara ticari geliri yoksa emlak vergisi uygulanamaz" denmesine rağmen bana tahakkuk ettirilen vergiye istinaden banka hesaplarıma haciz işlemi uygulanmış, hesaplarım bloke edilmiştir. Bu durumda ne yapmalıyım? Teşekkürler.
Hatice Kolçak : Funda hanım merhaba.. Bilgim olmamakla beraber hatalı olduğunu düşünüyorsanız itiraz edebilirsiniz..
23-02-2018 17:34:01
Emin İNCEKARA : Merhaba Hatice Hanım, annem ev hanımıdır ve 120 M2 bir daireye sahip miras yoluyla 2 adet arsaya daha sahip oldu bu nedenle ev için emlak vergisi muafiyeti sona erer mi? şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar dilerim.
Hatice Kolçak : Emin bey selamlar.. Annenizin devam eden emlak vergi muafiyeti sahip olduğu arsalar nedeniyle etkilenmez..
29-12-2017 22:45:15
hakan yaman : bizim bir arsa tapulu binamız var abimde kendine düşen daireyi satmak istiyor ve biz satmasını açıkca istemiyoruz evini satar iken diğer hak sahiplerinin onayı gerekiyor mu yoksa kendi kafasına göre kendine düşen evi satabilir mi
Hatice Kolçak : Merhabalar.. Kendi payına düşen arsa payını satabilir. Ancak bu tarz yerlerin satışı zordur.
29-12-2017 17:59:25
Nesibe uysal : Merabalar herhangi bir emekliliği olmayan ev hanımıyım tek bir tane evim var artı üzerime olan hiç bir şey yok evimde oğlum oturuyor 7 senedir bana emlak vergisi göndermişler bankada hesabıma bloke koymuşlar haberim yoktu muaf olduğundan belediye gidip başvuru yapmadım şimdi gidip başvuru yaparaam geriye donuk olan borçlarım silinirmi teşekkürler
Hatice Kolçak : Selamlar Nesibe hanım.. Sahip olduğunuz bir tek ev için başkada geliriniz yok ise ev hanımı olarak emlak vergi muafiyetinden yararlanabilirsiniz. Bunun için belediyeye dilekçe vermeniz gerekir. Size gönderilen emlak vergisi için geriye dönük işlem yapılmasını talep edebilirsiniz. Kabul etmezler ise itiraz dilekçesini verdikten sonra dava açma hakkınızı da kullanabilirsiniz. 7 değil ama 5 yıllık düzeltme talep edin..
24-12-2017 22:28:53
ali rıza arslan : 63 yaşında emekli memurum. adıma kayıtlı ankaradaki evimi aylık 850tl ye kiraya vedim. Eşimin adına ise 2 daire mevcuttur. Kira beyanemesinden muaf olabilirmiyim?ödemem gerekir. ayrıca beyanname verirsem ne kadar ödemem gerekir? şimdiden teşekkür ederim.
Hatice Kolçak : Merhabalar... Ne kadar ödeyeceğiniz giderlerinize ve seçeceğiniz gider yöntemine göre değişir ama kira beyanı vermeniz gerekiyor.
17-12-2017 20:34:58
Sönmez ÇELİK : Merhaba Hatice Hanım, Başakşehir'deki işim nedeniyle Temmuz 2017'de Kurtköy'deki evimi kiraya verip Başakşehir'de kiraya geçtim. Sitemiz için kentsel dönüşüm kararı aldık. Evimde oturmadığımdan dolayı kira yardımı alamayacağımı öğrendim. Bu konudaki görüşünüzü alabilir miyim? Selam ve saygılarımla,
Hatice Kolçak : Evet Sönmez bey oturmadığınız için kentsel dönüşüm kira yardımı alamayacaksınız. Çünkü ikametgahınızın orada olması isteniyor. 
YUKARI