Bugun...

Hakkında

Hatice Kolçak Kimdir?

 

İstanbul doğumlu olan Hatice Kolçak, ilk orta lise ve yüksek öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İktisat Fakültesini bitirdikten sonra işletme yüksek lisansı yaptı. Uluslararası pazarda ürün geliştirme tezinde inşaat sektöründe kullanılan ürünlerin farklılıklarını yazdı. Serbest Muhasebeci Mali Müşavir lisansını aldıktan sonra kısa bir süre mesleğini icra etti. Vergi ve finans konusunda ki bilgisini daha sonra kuruluşunu kendi yapacağı şirketinde kullandı ve inşaat-emlak sektöründeki vergi uygulamaları konusuna ilgi çeken makaleler yazdı.

 

1994 yılında kurucu ortağı ve Genel Müdürlüğünü yaptığı Akspan A.Ş. ile inşaat sektörüne yapı ürünleri satışı ve üretimi gerçekleştirdi. Uzun süre yapı ürünleri ithalatı ve ihracatı yaparak sektöre katma değer sağladı. Kendi alanında Türkiye’nin en büyük yapı ürünleri satışı ve üretimi yapan şirketi, en fazla ciro yapan ve en fazla ürün satışı gerçekleştiren şirket olarak sayısız ödüller aldı. Yurt dışında ve yurt içinde birçok önemli projeye ürün sattı, uygulamalarında bulundu.Gayrimenkul geliştirme, emlak yatırımı konularına olan ilgisi sebebiyle 2004 yılında uluslararası ünlü bir emlak markasının franchise ofisi olarak kendisini bu işlerin içinde buldu. Birçok projenin pazarlanmasında, strateji gelişimine katkı sağladı.

2006 yılında Türkiye’nin en büyük portallarından olan ve ilk emlak haber sayfası  Mynet.com’da  dört yıl, emlak sektörünü değerlendirerek, vatandaşı bilgilendiren, aydınlatan makaleler yazdı.Türkiye’de ilk emlak konusunda uzmanından soru-cevap yaparak vatandaşlardan gelen binlerce soruya uzman olarak cevap verdi.

2008 yılında Ülke Tv ekranlarında “Anahtar Teslim” programıyla inşaat ve emlak sektörüyle ilgili canlı programlar yaptı. Daha sonra TGRT Haber de canlı yayınlanan “2+1” emlak programının yapımcı ve sunuculuğunu, 2013 de ise  BUGÜN TV de canlı yayınlanan “Emlak Pencerem” programının yapımcı ve sunucuğunu, 2017-2018 yıllarında ise Bengü Türk TV de Gayrimenkule Yön Verenler programının yapımcı ve sunuculuğunu yaparak birçok inşaat firmasının patronunu, belediye başkanlarını ve konunun uzmanları ile daha çok vatandaşı ilgilendiren ve aydınlatan programlara imza attı.

2009 yılından itibaren Haber7.com da sektörü değerlendiren, yatırımcıya yön veren, vatandaşı bilgilendiren yüzlerce makale yazdı. Aynı zamanda Exculisive Homes dergisinde köşe yazarı.  2008 yılında kurucu ortağı olduğu EmlakPencerem.com da genel yayın yönetmeni. 2017 -2018 döneminde  Diriliş Postası Gazetesinde köşe yazarı ve  gazetenin haftalık emlak haber sayfasını hazırladı.

2012 de yürürlüğe giren 6306 Sayılı Afet Yasasını( Kentsel Dönüşüm) ilk yazan ve yorumlayanlardan biri olan  Hatice Kolçak , “25 soruda Kentsel Dönüşüm”, “20 soruda Kentsel Dönüşüm” “10 Başlıkta Kentsel Dönüşüm” gibi bu konuda halen insanlara rehberlik eden ve en çok okunan yazılar yazmıştır.

2012 yılında Türkiye’de ilk kez yapılan twitter röportaları serisini başlattı. İnşaat sektörünün patronlarını sosyal medyada  Twitter üzerinden soru-cevap ile  vatandaşla bir araya getirdi. Aynı zamanda twitter üzerinden binlerce takipçisinden gelen sorulara  www.haticekolcak.com dan cevap yazıyor.

Kentsel dönüşüm yazıları, gayrimenkulün vergi ile ilişkisi, sektör eleştirileri hakkında bugüne kadar yüzlerce makale yazdı. Bir kitap kıvamına gelen yazılarıyla gerek vatandaşı, gerek sektör temsilcilerine önemli bilgi ve birikimini aktarmaya devam ediyor. Ayrıca 2014 yılında yayınlanan "Kentsel Dönüşümün Şifreleri" kitabının yazarıdır ve  Kentsel Dönüşüm hakkında eğitim ve seminer vermeye devam ediyor.

 

Tüketiciler Derneği (TÜDER) de 2014 yılı başından itibaren Emlak Komisyonu Başkanlığı görevine başladı. Daha sonra Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER)'de Yönetim Kurulu Üyesi, Emlak Komisyonu Başkanı olarak çalışmaları devam etti. Türkiye'de tüketiciyi  bilinçlendirme ve haklarını koruma konusunda önemli çalışmalara imza attı. Gayrimenkul hakkında tüketiciyi ilgilendiren, bilgilendiren sayısız haberleri halen Anadolu Ajansı, DHA ve ulusal gazetelerde yayınlanmakta. CNN Türk başta olmak üzere, TRT, Habertürk, A haber, 24 TV, TGRT gibi ulusal televizyon kanallarında yorumcu olarak katılmaktadır. 

 

 YUKARI