Bugun...3.köprü çevreye zarar verir mi?
Tarih: 16-01-2014 15:36:19 + -


Çevre siz siniz adlı internet sitesi (cevresizsiniz.com) tarafından Hatice Kolçak ile yapılan özel röportaj.

facebook-paylas
Tarih: 16-01-2014 15:36

3.köprü çevreye zarar verir mi?

Çevre siz siniz adlı internet sitesi (cevresizsiniz.com) tarafından Hatice Kolçak ile yapılan özel röportaj.

 

3. KÖPRÜ ÇEVREYE ZARAR VERİR Mİ?

 

- Yapılan yeni binalarda kurulan sitelerde çevre hassasiyeti gözetiliyor mu?

 

Son dönem yapılan konut projelerinde yeşil bina sertifikalarına rastlıyoruz. Ancak yolun daha başındayız. Uluslararası yeşil bina konseptine uygun yapılan binalara yeşil bina sertifikası veriliyor. Büyük şehirlerdeki bir takım inşaat projelerinde bu sertifikalara rastlıyoruz ama yeterli değil. Yeşil bina tanımını anlamak gerekiyor önce. Yeşil bina konseptine uygun yapılan ve uluslar arası sertifikasyonları olan projeler, standart binalara göre daha az enerji harcayan, enerji kaynaklarını az kullanan, konforlu ve sağlıklı yaşam alanları oluşturan binalar olarak tanımlanabilir.Ancak dediğim gibi yolun daha çok başındayız. Son 5 yıldır yeşil bina kavramı hayatımıza girmeye başladı. Çocuklarımız bu konuda bizlerden daha bilinçli. Özellikle çevreyi temiz tutma ve geri dönüşüm konusunda hassasiyetleri var.

 

- Kentsel dönüşüm çevreci olacak mı? Yeni kurulacak şehirlerde çevre bilinci nasıl sağlanabilir?

 

Kentsel Dönüşüm bir fırsat. Önümüzdeki süreçte 7milyon konutun yıkılıp yapılması var. Enerjiyi az kullanan, güneşten maksimum faydalanan, su verimliliği olan hatta kendi elektriğini bile üretebilen projeler yapılabilir. Burada en büyük iş projeyi yapan müteahhitte düşüyor. Çünkü henüz inşaat aşamasında olan bina için bazı ilaveler ve küçük detaylarla yeşil bina konsepti uygulanabilir. Örneğin gün ışığından daha fazla yararlanmak için binada ki pencere, cam v.s. gibi yerlerin doğru konumlandırılabilmesi gibi. Yâda yağmur suyundan faydalanan bir bina düşünün. Yapılacak o kadar çok iş var ki. Tüm bunlar sadece enerjiyi verimli kullanmamızı sağlamıyor, yaşayacağımız yerlerde sağlıklı ve konforlu hayatlar sunuyor.

 

Yeşil bina kavramı konusunda halkımız henüz yeterince bilinçli değil. Kentsel Dönüşüm yıkılan binaların bu konsepte uygun yeniden yapılması konusunda müteahhitlerimize daha çok iş düşüyor. Kentsel dönüşümde yenilenecek 7 milyon konut yeşil bina konseptine uygun yapıldığı takdirde tam 30 milyar dolar tasarruf sağlıyor olacağız.

 

- Günlük hayatta kullanmadığınız atıkların, geri dönüşüme uğramasına katkıda bulunuyor musunuz?

 

Avrupa’da senelerdir çöplerin ayıklanması var. 1990’ larda ilk gördüğümde şaşırmıştım. Çöpler evden çıkmadan 3 ayrı torbalara ayrılıyor. Kağıt atıklar,cam atıklar ve evsel atıklar şeklinde. Bunun için zaman ayırıyorlar sofralar buna uygun toplanıyor. Cezası var… Düşündüm biz hepsini aynı torbaya doldurup çöp bidonlarına koyarız. Allah razı olsun o zaman çöplerimizden kağıt, demir gibi aksamları toplayanlar aklıma geldi bizim yerimize onlar yaparmış meğer senelerdir. Bu konuda biraz yol aldık ama hala çok geride olduğumuzu düşünüyorum.
Bizde evde gazeteleri ve diğer kağıtları ayırıyoruz. Oturduğumuz sitede farklı çöp kovaları var. Ayırıp oraya atıyoruz. Evde kulanılmış yağları biriktirip ayırıyorum. Mümkün olduğu kadar bulaşık ve çamaşır makinelerini akşam saat 10 dan sonra kullanmaya çalışıyorum çünkü daha ekonomik.Kışın evimin ısısını evde olmasamda minimumda tutuyorum böylece evim çok soğumuyor daha az doğalgaz yakıyor. Bitmiş piller ve plastik kapaklarıda biriktiriyoruz.

 

- Yeşil binalar nasıl olmalı?

 

Yeşil bina konseptinden anladığımız uluslar arası yeşil bina sertifikasyonları.Bu konsepte uygun binaları yapmak inşaat firmalarına düşüyor. Önce onlar bilinçlenmeli ve ona paralel tüketici.

 

Yeşil bina konseptine uygun yapılan binalarda önemli kriterler var. Lokasyon toplu ulaşım, yeşil alanlar, enerji verimliliği, su verimliliği, iç mekan yaşam kalitesi, gün ışığından maksimum fayda sağlamak.

 

- Son 10 yılı değerlendirdiğinizde Türkiye çevre alanında ilerleme kaydetti mi?

 

Son 5 yıldır Çevreye duyarlı yeşil binalar hayatımıza girmeye başladı. Bunları duyar olduk ama tam olarak anlamını henüz millet olarak kavramış değiliz. Okullarda çevre bilinci eskiye göre daha iyi veriliyor olmalı ki çocuklarımız yetişkinlerden daha bilinçli. Tabii eskiye göre sokaklarımız, caddelerimiz daha temiz. Bu konuda bir hassasiyet gelişti. Yurtdışında yaşayan Türkler son yıllarda ülkemize geldiklerinde bu farkı daha iyi görüyorlar. Londra’da yaşayan amcam her yıl geldiğinde bu farkları daha iyi görebildiğini söylüyor. Hatta amcama göre bizler İngilizlerden daha çevreci olmuşuz. Tabii kendisi gelişimi bize göre daha iyi görebiliyor.

 

- Vatandaşa çevre bilinci nasıl aşılanabilir? Neler yapılmalı?

 

Çevre bilinci çocukluktan başlar. Elbette önce eğitimden başlanılmalı ki bilinç artsın. Neden çevre ye duyarlı olmalı, neler yapılabilir bunlar eğitimden geçiyor. Bunun dışında kurallar ve cezalar ile yaptırımı olmalı diye düşünüyorum. Binaların inşaat aşamasında bazı şartlarıda mecburi koymalıyız. Örneğin nasıl ki artık mantolamasız bina yapılmıyor, su verimliliği olmayan binada yapılmamalı.

 

- 3. köprü çevreye zarar verir mi?

 

Keşke ihtiyaç duyulmasaydı ama İstanbul gibi megapol bir kentin ilerde 4.köprüye de ihtiyacı olacaktır. Gerçekten yapılması zaruri ise o zaman mümkün olduğu kadar çevreye zarar verilmeden yapılmalı. Birinci ve ikinci köprüde ne yaşandıysa benzer şeyler burada da yaşanacak diye düşünüyorum ama az ama çok. Eskiden köylerde nerede bir su kaynağı, çeşme var ise köy oraya yapılırmış. Büyük şehirlerde bir yerde ulaşımı kolaylaştırıyorsanız insanlar oraya gelmek isteyecektir. Çevreye zarar vermeden hatta korunarak insanların istifadesine uygun birçok şey yapılabilir. Bu konunun uzmanları var onlara danışmanlı onlardan yardım alarak bunu çözmeli.
Kaynak: Cevresizsiniz.comİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Haberleri

YUKARI